יעקב שבתאי 1934–1981 סופר, מחזאי, פזמונאי ומתרגם

סוכנות:
דוא''ל

דוא''ל

שבתאי נולד וגדל במעונות העובדים בתל אביב, להורים ממעמד הפועלים יוצאי פולין. בנעוריו היה חבר תנועת “השומר הצעיר”. שירת בנח”ל ואחרי שחרורו בשנת 1955 עבר לחיות בקיבוץ מרחביה שם כתב פזמונים ועסק בחקלאות. לפרסומו הראשון זכה ב-1964 כשזכה בשני פרסים לכתיבת מחזות.‏ עשר שנים חי במרחביה ובשנת 1966 חזר לתל אביב והחל לשקוד על כתיבת ספרים ומחזות.

כתב ספר סיפורים ושני רומאנים הנחשבים ליצירות מופת בספרות העברית (“זיכרון דברים” ו”סוף דבר”). כמו כן כתב מחזות (“כתר בראש”, “נמר חברבורות” ואחרים), ותרגם מחזות של הרולד פינטר, נואל קווארד, שלום עליכם ואחרים.

שבתאי נפטר מהתקף לב בתל אביב באוגוסט 1981. רחוב על שמו נקבע בעיר ב-1999.

ראו גם

ימיו האחרונים של דוד המלך: על "כתר בראש" - הבלוג של אלי אשד

מחזות

ברקיע השביעי קברט סאטירי נושא: אהבה, זוגיות, זנות, מוסיקה | 1992 $ עב  
אוכלים סאטירה | 1979   
דון ז’ואן ושיפל חברו קומדיה נושא: זוגיות, מין, שחיתות | 1977 $ עב  
הנבחרים מחזה היסטורי, סאטירה נושא: היסטוריה, מלחמה, פוליטיקה ושלטון | 1976 $ עב  
חיי קאליגולה מחזה היסטורי, סאטירה נושא: היסטוריה, פוליטיקה ושלטון, קנאות וחורבן | 1975 $ עב  
נמר חברבורות אבסורד, קומדיה נושא: הומור, התיישבות בארץ ישראל | 1974 $ עב  
כתר בראש קומדיה נושא: התנך, זיקנה, פוליטיקה ושלטון | 1969 $ עב  

* תצוגה זמנית של מחזות שעדיין אינם מקוטלגים עם דף משלהם באתר

נמר חברבורות

נמר חברבורות, קומדיה אבסורדית על פינק החולם להקים קרקס על חולות תל אביב. המחזה הועלה לראשונה בתיאטרון חיפה ב-1974 בבימויו של עודד קוטלר עם יוסי ידין בתפקיד הראשי, ושנית בתיאטרון הבימה ב-1985 בבימויו של חנן שניר ובעיבודם של חנן שניר ועדנה שבתאי. נוסח זה הועלה שוב בהבימה ב-2006. הנוסח הראשון מופיע בקובץ המחזות נמר חברבורות ואחרים (תל אביב: הקיבוץ המאוחד, 1995) בעוד הנוסח השני יצא לאור בספר נפרד, גם הוא בהוצאת הקיבוץ המאוחד (1985).

הנבחרים

בעקבות “האכארנים” של אריסטופאנס. המחזה הועלה בתיאטרון חיפה במרץ 1976 בבימויו של עודד קוטלר. המחזה מופיע בקובץ המחזות נמר חברבורות ואחרים

ברקיע השביעי

רביו בעקבות “המעגל” של ארתור שניצלר. המחזה הועלה במסגרת פסטיבל עכו בבימויו של ישראל גוריון עם מוזיקה מאת שלמה גרוניך. המחזה מופיע בקובץ המחזות נמר חברבורות ואחרים

חיי קאליגולה

המחזה מופיע בקובץ המחזות נמר חברבורות ואחרים

דון ז’ואן ושיפל חברו

המחזה, קומדיה תל אביבית המתרחשת במגרש למכירת מכוניות משומשות, הוצג בתיאטרון חיפה בשנת 1977 בבימויו של עודד קוטלר ומופיע בקובץ המחזות נמר חברבורות ואחרים.‏[2]

כתר בראש

מחזה על ימיו האחרונים של דוד המלך. המחזה עוסק במאבק הירושה, כאשר בת שבע ונתן טוענים שדוד הבטיח כי ימליך את שלמה, אך אביתר הכהן ושר הצבא יואב תומכים באדוניה, בעוד דוד עצמו מסרב להכיר בכך שזמן כהונתו כמלך עומד להסתיים. המחזה הוצג התיאטרון הקאמרי בשנים 1969-1970 בבימויו של שמואל בונים. מופיע בקובץ המחזות כתר בראש ואחרים, (תל אביב: הקיבוץ המאוחד, 1995).

אוכלים

קומדיה סאטירית המבוססת על הסיפור המקראי של גזל כרם נבות היזרעאלי על ידי אחאב (ספר מלכים); המחזה הועלה בתיאטרון החאן ב-1979 בבימויו של אילן רונן עם עליזה רוזן וששון גבאי בתפקידים הראשיים, בתיאטרון גשר ב-1999 ושוב בתיאטרון החאן ב-2011 בבימויו של מיכאל גורביץ’ עם תפאורה הכוללת תמונה גדולה של מתחם הולילנד בירושלים. המחזה מופיע בקובץ המחזות כתר בראש ואחרים.

מעשה ירושלמי

מחזה שטרם הוצג המבוסס על אגדה יהודית מהמאה השתים עשרה. המחזה מופיע בקובץ המחזות כתר בראש ואחרים.

המאנדראגולה

עיבוד חופשי לקומדיה לה מנדראגולה מאת ניקולו מקיאוולי אשר הועלתה בתיאטרון חיפה ב-1971 בבימויו של מייקל אלפרדס והועלה שוב בבית ליסין ב-2011. המחזה מופיע בקובץ המחזות כתר בראש ואחרים.

מתום פרשת חייו של הנס וואלדמאר

מחזה הראשון של שבתאי אשר נכתב ב-1963 ועוסק בישראלי יליד גרמניה הבא לבקש את ירושת משפחתו 11 שנים אחרי תום מלחמת העולם השנייה. למרות שלא הושלם מעולם, המחזה הוגש למועצה לתרבות ולאמנות וזכה בפרס הראשון בפברואר 1964. המחזה מופיע בגרסתו הלא גמורה בקובץ המחזות כתר בראש ואחרים.

מחזות שתרגם