חגית רכבי ניקולייבסקי

Posted filed under .

חגית רכבי ניקולייבסקי במאית, מחזאית, תסריטאית, מורה

קשר: דוא''ל | *

סוכנות:

חגית רכבי נולדה בתל אביב, גדלה ברמת גן בה התגוררה עד לגיל עשר, אז עברה לגבעתיים. היא למדה בבית ספר היסודי נווה יהושע רמת גן ואחר-כך בבית ספר היסודי דויד שמעוני גבעתיים ובתיכון קלעי גבעתיים. מאז שהייתה קטנה רצתה לשחק, לכתוב ולביים ועשתה זאת בכל מיני מסגרות של בית הספר ותנועת הנוער.

היא גדלה בישראל של שנות החמישים. עוד לפני שידעה לקרוא אמה נהגה לקרוא לה את השירים המחורזים מתוך ספרה של קדיה מולודובסקי "פתחו את השער", הם קסמו לה והיא ידעה אותם בעל פה. גיבורי שיריה של מולודובסקי הם ילדים יהודיים החיים בפרבר עני של ורשה שלפני מלחמת העולם השנייה. באמצעות הדימיון הם מוצאים מפלט מהמצוקה והעוני. לימים עיבדה וביימה את המחזה הראשון שלה "פתחו את השער" על בסיס שיריה של מולודובסקי (תיאטרון אורנה פורת, 1975).

בצבא שירתה בצבא בנח"ל בגרעין רם (1968-70). למדה באוניברסיטת תל אביב הפקולטה לאמנויות החוג לתיאטרון, מגמת בימוי (1970-74). בין מוריה היו יוסי יזרעאלי, עדנה שביט ומייקל אלפרדס. בתום לימודיה עבדה כמורה לתיאטרון בניידת אמנויות של עליית הנוער הסוכנות היהודית (1974-77). בשנה השלישית של מגמת הבימוי בחוג לתיאטרון, למדה רכבי קורס בתיאטרון ילדים עם אורנה פורת, השחקנית המייסדת והמנהלת דאז, של התיאטרון לילדים ולנוער (שנקרא לימים תיאטרון אורנה פורת). בתום הסמסטר היא הציעה לה משרה בתיאטרון. בצד עבודתה כמנהלת הצגות וכעוזרת במאי קיבלה גם הזדמנות ראשונה לביים. בשנת 1978 נענתה להצעתו של עודד קוטלר (מנהל תיאטרון חיפה דאז) ועברה לחיפה להוביל קבוצת שחקנים צעירים לפרויקט תיאטרוני בשכונת נווה יוסף, שגם עשו עבודה קהילתית.

היא הייתה מורה לתיאטרון (עיבוד ובימוי) בסמינר הקיבוצים ובאוניברסיטת תל אביב (1995-1975). ב-1978 כתבה וביימה את המחזה הסאטירי "איזה נוער" בתיאטרון אורנה פורת, רוויו מוזיקלי, מערכונים ושירים, שנחל הצלחה רבה, צולם ושודר בטלוויזיה הלימודית. בעקבותיו החלה לעבוד בטלוויזיה. היא יוצרת, תסריטאית ובמאית של הפינה "על הברזלים" בטלוויזיה הלימודית. הגישה פינה על תיאטרון בתוכנית "זהו זה". שימשה כבמאית שחקנים בתוכניות "טלאפלא" ו"מועדון החתול שמיל". בנוסף לכך כתבה תסריטים לתוכניות: "קריאת כיוון", "עניין של זמן", "ארץ מולדת","קשר משפחתי", "אנשים במילואים".

עד היום (2013) כתבה ו/או ביימה כחמישים הצגות לילדים לנוער, ולמבוגרים. כמה מהמחזות שלה יצאו בדפוס במהדורה של תיאטרון אורנה פורת (איזה נוער, אליעזר בעל החלומות, שמוליק של זהרה.) שלושת ההצגות הנ"ל אף צולמו במלואן לטלוויזיה הלימודית והוקרנו עשרות פעמים.

רכבי-ניקוליבסקי שימשה כמנהלת אמנותית פסטיבל הבינלאומי להצגות ילדים בחיפה (1996). כיהנה כמנהלת כללית ואמנותית של תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער בשנים 2003-1997. במסגרות אלה הייתה אחראית על תכנון ויזום רפרטוארי וליווי דרמטורגי של מחזאים. הייתה ממקימי "אסיטז'" ישראל – הסניף הישראלי של הארגון הבינלאומי לתיאטרוני ילדים ואף כיהנה כיו"ר שלו (2010-1995). הייתה בין מייסדי פרס הבמה לילדים ונוער, יוזמה משותפת של עמותת אסיטז' ומינהל התרבות במשרד התרבות והספורט. הפרסים מחולקים מדי שנה מאז שנת 2005/6 בכ-20-15 קטגוריות שונות. הייתה חברת הוועד המנהל של ארגון "אסיטז'" העולמי, במשך שתי קדנציות (1997-2003).

הרצתה על תיאטרון הילדים הישראלי וחשפה אותו בביקוריה בקרואטיה, שוויץ, אוסטריה, סרביה, דרום אפריקה, אנגליה, גרמניה, יפן, ארצות הברית, קוריאה, פולין, סינגפור ומנילה. שימשה כלקטורית ודרמטורגית בפסטיבל חיפה, בתיאטרון המדיטק ובתיאטרון אורנה פורת.

הייתה חברה במדור התיאטרון של מנהל התרבות, משרד התרבות (2013-2004). מלמדת ומביימת בסל"ה – הסטודיו לאמנויות התיאטרון מיסודו של יורם לוינשטיין. הייתה מורה לבימוי וכתיבה לשחקנים-ביכורי העיתים עיריית תל אביב (2004-5). כמו כן לימדה עיבוד וכתיבה לתיאטרון ילדים באוניברסיטת תל אביב, בסדנאות הבמה, ובסדנאות מזדמנות למורים וסטודנטים וקיימה חוגי נוער רבים.

ראו גם

הילדה איילת היא אני (יוטיוב)

מחזות

עדיין אין מחזות מקוטלגים

* תצוגה זמנית של מחזות שעדיין אינם מקוטלגים עם דף משלהם באתר

פרסים:

:
המחזה "אליפים" (עיבוד ובימוי), זכה בפרס הבמה לילדים ונוער עבור "המחזה הטוב ביותר" ב-2005.
זכתה בפרס רוזנבלום מטעם עיריית תל אביב (2003) על תרומתה בתחום תיאטרון הילדים והנוער.
פרס המחזה הטוב ביותר עבור "יונה יונה" (כתיבה ובימוי) בפסטיבל עכו 1997.
פרס המצוינות בפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים ונוער (2004).
פרס נבל דוד 1981 על הפקת הילדים והנוער הטובה ביותר – "שמוליק של זוהרה".בין יצירותיה לילדים ונוער:
איזה נוער, הילדה שאני אוהב, אליפים, שמוליק של זוהרה, אורי, אליעזר החולם, החיזר, סבתא של אפרים, חזק יותר מסופרמן, המסיבה של פפדקי, השטן מכיתה ז' ועוד

Posted by & filed under .