ירון אדלשטיין

Posted filed under .

ירון אדלשטיין מחזאי ובמאי

קשר: דוא''ל

סוכנות:

 

ראו גם

ויקיפדיה עברית

מחזות

הר אבסורד, טרגדיה, מחזה פיוטי, פנטזיה נושא: אהבה, אלימות, הישרדות, מוות, מיתולוגיה, מלחמה | 2014 עב | de   
פפפפפפפ – מאת אהרון לוין וירון אדלשטיין סאטירה, פארסה, קומדיה שחורה נושא: אלימות, היסטוריה, הישרדות, הסכסוך הישראלי ערבי, מדע, מלחמה, נפש האדם, פוליטיקה ושלטון, ציונות | 2013 עב | en   

* תצוגה זמנית של מחזות שעדיין אינם מקוטלגים עם דף משלהם באתר

הר

טרגדיה פנטסטית-אבסורדית שכתב אדלשטיין בשיתוף הבמאית ומנהלת תיאטרון נוצר דלית מילשטיין. המחזה, שמתאר את קורותיהם של חמישה לוחמים שכלואים בתוך מלחמה נצחית, עוסק באתוס הגבורה הישראלי ומתכתב עם קרבות שנויים במחלוקת מהתודעה הישראלית: פעולות התגמול של שנות ה-50, קרב החווה הסינית ומלחמת לבנון השנייה, ועם דמויות מההיסטוריה הצבאית הישראלית כמו אריאל שרון, מאיר הר-ציון ולוחמי יחידה 101. תהליך הכתיבה של המחזה ארך שנתיים (2006-2008) וכלל מחקר מקיף שבמהלכו אדלשטיין ראיין לוחמים שהשתתפו באותם קרבות ולמד עדויות ומחקרים רבים מהוויית הצבא והמלחמה, כמו אלה של ההיסטוריון ד"ר אורי מילשטיין. "הר" הוצג לראשונה בקריאה מבוימת ב-2010 בהיידלברג, גרמניה, בפסטיבל למחזאות מקורית "Heidelberger Stückemarkt" בתרגומה לגרמנית של שרון נוני. אדלשטיין זכה עבור המחזה בפרס חבר השופטים, ו"הר" נבחר לעלות כהפקה מלאה בתיאטרון של היידלברג. ב-2011 הוצג בבכורה אירופאית בבימויו של Timo Kirstin וזכה לשבחי הקהל והביקורות. ב-2013 המחזה תורגם לאנגלית בידי לני שחף לקראת השתתפותו באירועי "חשיפה בינלאומית" ו"ישראדרמה". המחזה עתיד לעלות בבכורה בישראל בתיאטרון "נוצר", בבימויה של דלית מילשטיין, בקיץ 2014.

החברים של ננה

אדלשטיין ביים את ההצגה "החברים של ננה" שכתב במשותף עם אלון בורנשטיין, בועז דבי ואהרון לוין ובשיתוף השחקנים – חן אברהם, יפית אסולין, רון ביטרמן, רועי חמאי, נטלי לאור-חמאי, דניאל סבג ואדוה שרון אילן. ההצגה מורכבת משמונה מערכונים סאטיריים שעוסקים במגוון נושאים חברתיים ופוליטיים, ומתאפיינת בהומור שחור, גרוטסקי ומקאברי. "החברים של ננה" הציגה בתיאטרון תמונע במשך ארבע שנים (2010-2013) והייתה מועמדת לפרס הפרינג' 2010 על עבודת אנסמבל. על "החברים של ננה" כתב מרט פרחומובסקי, מבקר התיאטרון של המגזין טיים אאוט תל אביב:

"תיאטרון ומגניבות אלה שני מושגים שלעתים מאד רחוקות הולכים יחד. זהו המקרה הנדיר של תיאטרון מגניב: קיצוני, מפתיע, מהיר ועצבני, ומעורר התלהבות אותנטית לגמרי". ‏
היצור

אדלשטיין עיבד וביים ביחד עם טל ברנר את הסיפור "היצור" מאת שלום עליכם. היצור היא הבת של הרב זרחל. היא מכונה כך בפי בני משפחתה וקהילתה בגלל היותה נכה ולוקה בפיגור. גיבור הסיפור, הילד שלום רבינוביץ' (בן דמותו של שלום עליכם) חומל עליה ואף נמשך אליה. כשהיא מתה לפתע, נפשו חווה טלטלה עזה. ההצגה החלה את דרכה כחלק מהצגת שנה ג' בסמינר הקיבוצים ("סיפורים אדומים") והמשיכה להציג באופן עצמאי בשנים 2011-2010 בתיאטרון צוותא. אדלשטיין וברנר הם זוכי פרסי קיפוד הזהב 2010 עבור בימוי ההצגה ועבור עיבוד הסיפור למחזה.

Posted by & filed under .